Durzyński i Sroczyński - Doradcy Sp. z o.o.
? Wyszukaj
Aktualność "Metoda kasowa w VAT - czas na zmianę do 15.01.2013 r."

w związku z licznymi zmianami w ustawach podatkowych wchodzących w 2013 roku i koniecznością złożenia do naczelnika urzędu skarbowego informacji o wyborze kasowej metody rozliczania VAT, przekazujemy Państwu poniżej kilka informacji na temat tej metody.

 

Aby skorzystać z możliwości kasowego rozliczania VAT spełnione muszą być dwa podstawowe warunki:

 

  1. Przedsiębiorca musi być „małym podatnikiem” - w roku 2012 nie przekroczył obrotu
    1.200.000 euro wraz z podatkiem VAT,
    (w 2013 r. z metody kasowej mogą więc skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży brutto w 2012 r. nie przekroczyła 4.922 000 zł),
  2. Musi dokonać pisemnego zgłoszenia do urzędu skarbowego do dnia 15 stycznia 2013 roku.

 Metoda kasowa daje możliwość zapłaty należnego podatku VAT w terminach, kiedy Państwa kontrahent zapłaci fakturę, z której podatek wynika. W przypadku wystawienia faktury na rzecz niepodatnika VAT i nieotrzymania płatności obowiązek zapłaty VAT powstaje nie później niż 180 dnia od daty wystawienia faktury.

Ułatwienia w korzystaniu z ulgi na „złe” długi w podatku VAT – nowe przepisy umożliwią wierzycielowi - podatnikowi VAT, który rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał (tzw. złe długi) - dokonanie korekty podatku należnego po upływie 150 dni od terminu płatności (obecnie jest to 180 dni).

Jednocześnie dłużnik będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego. Warunkiem skorzystania z tego jest, aby w dniu poprzedzającym złożenie deklaracji podatkowej, dłużnik nie był objęty postępowaniem upadłościowym lub likwidacją.

Mobilizacji dłużników do regulowania swoich zobowiązań oraz zabezpieczeniu interesów budżetu państwa będzie służyć przepis nakładający na dłużnika przez organ podatkowy sankcji skarbowej w wysokości 30% kwoty VAT naliczonego podlegającego korekcie. Przepis ten będzie dotyczyć sytuacji, gdy dłużnik - w przyjętym terminie - nie dokonana korekty podatku naliczonego.

UWAGA:

  1. Z metody kasowej można zrezygnować po 12 miesiącach od rozpoczęcia jej stosowania (4 kwartały) – konieczne jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego do ostatniego dnia kwartału stosowania metody kasowej.
  2. Wybór metody kasowej oznacza jednocześnie konieczność dokonywania kwartalnych rozliczeń podatku VAT
  3. Stosowanie metody kasowej dotyczy nie tylko zapłaty podatku VAT należnego, ale również odliczania podatku VAT od zakupów– mali podatnicy mogą odliczyć VAT dopiero w miesiącu, w którym zapłacą fakturę.

 

Mały podatnik – metoda kasowa 2013 r

Dla kogo świadczy usługę?

Na rzecz podatnika VAT czynnego

Na rzecz osoby fizycznej lub podatnika niezarejestrowanego jako podatnik VAT czynny

Kiedy obowiązek podatkowy?

Z dniem otrzymania całości – obowiązek powstanie w całej wartości lub z dniem otrzymania części zapłaty – obowiązek podatkowy powstanie w tej części.

Z dniem otrzymania całości – obowiązek powstanie w całej wartości lub z dniem otrzymania części zapłaty – obowiązek podatkowy powstanie w tej części. W obu przypadkach nie później jednak niż 180 dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.


DATA PUBLIKACJI: 2013-01-12 » Pozostałe aktualności
Kontakt
Durzyński i Sroczyński - Doradcy Spółka z o.o. - Spółka doradztwa podatkowego
ul. Kuźnicza 23/2
60-241 Poznań
tel. 61 6657 200
fax. 61 6657 209
© Durzyński i Sroczyński - Doradcy Sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego :: Księgowość, Podatki, Ubezpieczenia :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia